Na zdjęciu widoczna jest wyciągnięta dłoń na tle nieba, sięgająca w kierunku różnobarwnego motyla - Zespół Downa, Stowarzyszenie Szansa

Co w trawie piszczy… Gdy przychodzi nam się zmierzyć z nową sytuacją ludzie dzielą się generalnie na dwie grupy. Pierwsi rzucają się w wir dostępnej wiedzy: czytają mnóstwo książek, poradników, odwiedzają fora, szukają specjalistów i ludzi, którzy przetarli ten szlak. Drudzy zamykają się i postępują słuchając swojej intuicji i serca. Która z tych dróg jest lepsza? Ta, która nam służy. Być może podział nie jest również czarno-biały i istnieje trzecia grupa będąca miksem tych postaw. Ten post jest w każdym razie dla tych, którzy szukają dobrych pozycji książkowych, które opowiadają o Zespole Downa.

Co w trawie piszczy czyli „ŻÓŁte kółka. Mam na imię inna”

„Żółte kółka. Mam na imię Inna” autorstwa Elizy Piotrowskiej. Powinna być to pozycje obowiązkowa w edukacji dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych. Opowiada o dziewczynce, która ewidentnie różni się od reszty grupy. O Zespole Downa autorka pisze rzeczowo, jednak przystępnym dla młodszych czytelników językiem. Ta lektura to również dobry wstęp do rozmów o wszelkiej inności i tolerancji.

„cela. odpowiedź na zespół downa”

„Cela. Odpowiedź na Zespół Downa”. Anna Sobolewska. Mama Celiny opowiada ich historię. To książka o dojrzałym macierzyństwie nie tylko w sensie fizycznym, ale również mentalnym. To książka pełna miłości i akceptacji. Z tej pozycji dowiesz się m.in. czy jest możliwe, by rodzic cieszył się, gdy jego dziecko zaczyna kłamać?

co w trawie piszczy czyli „nella. piekno nieoczekiwanego’

„Nella. Piękno nieoczekiwanego” Kelle Hampton. Bardzo wzruszająca pozycja, o tym jak trudno jest pożegnać się z marzeniem o „zdrowym” dziecku i jak pięknie można się ponownie narodzić jako rodzic dziecka z Zespołem Downa.

’konik i koninka”

„Konik i Koninka” Mai Dobkowskiej. Pozycja lekka i przyjemna. Konik to Kondrad, z tym, że nie lubi swego oryginalnego imienia. Chłopiec z Zespołem Downa, opowiada nam swoje historie. Książka świetna do czytania razem z dzieckiem, bo pokazuje jak te same sytuacje widzi główny bohater, a jak jego bliscy.

Zapraszamy do przeglądania codziennych ciekawostek z życia Stowarzyszenia właśnie tutaj.

Zobacz również inne nasze wpisy tutaj.