Na zdjęciu widoczna jest wyciągnięta dłoń na tle nieba, sięgająca w kierunku różnobarwnego motyla - Zespół Downa, Stowarzyszenie Szansa

Żałoba czyli strata… Czyli szok, dezorganizacja, bunt i złość, smutek oraz akceptacja to etapy żałoby. To taki mix stanów emocjonalnych pojawiających się stopniowo, choć mogą one pojawiać się w różnej kolejności i intensywności. Żałoba nie dotyczy tylko przypadku fizycznej śmierci,  występuje również przy innego rodzaju stratach.


Każdy rodzic, który dowiedział się, że urodzi mu się dziecko z Zespołem Downa taką żałobę przechodzi- żałobę po swoim marzeniu o zdrowym dziecku. Żadna matka czy ojciec bowiem nie marzy o tym, by urodziło mu się dziecko z jakąkolwiek dysfunkcją. Oczywiście potem nie wyobraża sobie bez niego życia, ale żeby tak się stało musi przejść tę trudną drogę. Dobrze jest to wiedzieć, by dać sobie czas na ten proces. Niełatwy i niekrótki, ale niezwykle potrzebny, by w pełni zaakceptować, przyjąć i pokochać z całego serca ten dar.

Żałoba czyli strata – Zuzia

Tata Zuzki nie wyszedł z fazy szoku i dezorientacji. Najpierw bardzo długo żył z  marzeniem o dziecku,  o które tak długo się starali, a potem nie udźwignął tego, że nic nie będzie takie jak sobie wyobrażał. Zostawił ich krótko po tym jak urodziła się Zuzka.

Zygmunt

Mama Zygmunta z kolei bardzo długo nie dopuszczała do siebie żadnych emocji. Wmówiła sobie, że musi udźwignąć tę sytuację i do wszystkiego podchodziła zadaniowo. Któregoś dnia pękła i to dopiero była jej droga do uzdrowienia.

Zosia

Takie same emocje mogą towarzyszyć bliskim z otoczenia. U Zośki to dziadkowie bardzo długo czuli złość. Skierowali ją na mamę Zośki twierdząc, że to pewnie jej wina, że ich wnuczka urodzi się z wadą genetyczną. Choć było to dla rodziców bolesne, dali im również czas by pogodzili się ze swoją stratą. Dzięki temu Zośka twierdzi, że ma najlepszych dziadków na świecie.


Żałoba czyli strata… Jeśli jesteś w takiej sytuacji lub towarzyszysz komuś kto z taką sytuacją się zmaga bądź czujny, by ewentualnie zauważyć w odpowiednim momencie, że być może należy skorzystać z profesjonalnej pomocy – psychologa lub psychiatry.

Zapraszamy do przeglądania codziennych ciekawostek z życia Stowarzyszenia właśnie tutaj.

Zobacz również inne nasze wpisy tutaj.