Zespół Downa

12

wrz

Zespół Downa PDF Drukuj Email
Spis treści
Zespół Downa
Co to jest zespół Downa ?
Co powoduje zespół Downa?
Dlaczego moje dziecko ma zespół Downa?
Jakie są dzieci z zespołem Downa?
Co z inteligencją mojego dziecka ?
Kolejne dzieci
Historia zespołu Downa
Wszystkie strony
Zespół Downa
Chahira Kozma, Doktor Medycyny*

Najlepszym sposobem aby zrozumieć zespół Downa - co oznacza on dla waszego dziecka oraz co oznacza dla was - jest zapoznanie się z faktami. Lepiej poznać jest fakty niż mity dotyczące stanu, któremu cały czas towarzyszyły pogłoski pełne niejasności i obaw. Ignorancja jest największym wrogiem rodziców dzieci z zespołem Downa. Zanim więc uczynicie lub zdecydujecie cokolwiek, co dotyczyłoby waszego dziecka, dowiedzcie się czegoś więcej o zespole Downa.(...)
Nikt nie twierdzi, że wychowywanie dziecka z zespołem Downa jest sprawą prostą; wychowywanie jakiegokolwiek dziecka nie jest sprawą prostą. Tysiące rodziców, którym się udało, z pewnością powie, że potrzebne jest wiele cierpliwości i jeszcze więcej ciężkiej pracy. Jednakże w obliczu osiągnięć dzisiejszej medycyny funkcjonujące w przeszłości mity i stereotypy, tak krzywdzące wobec dzieci z zespołem Downa ustąpiły miejsca faktom oraz rosnącym oczekiwaniom.

*(Dr Chahira Kozma jest profesorem pediatrii i genetyki klinicznej w Centrum Medycznym przy Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie, Okręg Kolumbia)Przygotowano na podstawie książki "Babies with Down Syndrome" wydanej
przez Karen Stray -Gundersen. Copyright (c)1995 Woodbine House, Inc.